Warning: Declaration of Suffusion_MM_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /DISK2/WWW/plsql.cz/www/wp-content/themes/suffusion/library/suffusion-walkers.php on line 0
Jul 252013
 

Jako jednu z prvních novinek jsem si zkoušel hint NO_GATHER_OPTIMIZER_STATISTICS. Oracle nově počítá v průběhu CTASu (i INSERT SELECTU) statistiky, moc milá věcička. Hint NO_GATHER_OPTIMIZER_STATISTICS slouží k potlačení této funkcionality.

Proč jsem se rozhodl tento post ještě doplnit je pouhá náhoda. Dnes jsem si prolinkoval Oracle 11g s 12c- což je mocný! Cílem bylo udělat si pár chytrých odčítacích selectů nad datovými slovníky obou verzí pro takové overview, co kde je nového – například SEQUENCE byla vylepšena a v _SEQUENCES jsou 3 nové sloupce. Dá se to sice vyčíst z Reference manuálu, ale výsledek selectu je více dog-friendly.

Začal jsem však s odečtem skrytých databázových parametrů, přírůstek dokumentovaných parametrů databáze je vcelku malý (16 kusů). Ovšem skrytých databázových parametrů je podstatně více a ten přírůstek je opravdu masivní: 11gr2 měla 2053 skrytých parametrů, nová verze jich má 2950. Na platformě Windows 64bit. Takže jsem si těch 980 nových skrytých parametrů alespoň prolistoval (83 bylo naopak odstraněno). Bohužel málokdy člověk z krátkého popisu má nějakou představu, co který z nedokumentovaných parametrů, ale najdou se takové. Jednoznačně mi do oka padnul parametr _optimizer_gather_stats_on_load navíc v celku solidním popisem ”enable/disable online statistics gathering“- Nový parametr s takovýmto jménem a nová featura sběru statistiky v průběhu CTAS/INSERT SELECTu, to si člověk spojí ;) Takže test:

create table test_t_before_set as select rownum as id from dual connect by level<101;

ALTER SESSION SET "_optimizer_gather_stats_on_load"=FALSE;

create table test_t_after_set as select rownum as id from dual connect by level<101;

A ověření:

Parametr _optimizer_gather_stats_on_load

Parametr _optimizer_gather_stats_on_load

Funguje, nicméně na skryté parametry se má hrabat jedině s posvěcením Oracle. Ačkoliv tohle nevypadá na nebezpečnou věc. Výchozí hodnota je TRUE a nevidím důvod to měnit ;)

 Posted by at 00:51

 Leave a Reply

(required)

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>