Warning: Declaration of Suffusion_MM_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /DISK2/WWW/plsql.cz/www/wp-content/themes/suffusion/library/suffusion-walkers.php on line 0
Mar 222015
 

Ahoj, dneska velice krátký post na pár PDF a přednášky, které mi v posledním dejmetomu měsíci zaujaly a myslím, že stojí za to si je přečíst. Jinak ale určitě budu pokračovat v načatém tracování CBO a jeho eventy 10053, případně 10054. A rozhodně s tím hnedtak nepřestanu ;) – v rámci možností omezeného času - příští víkend se jede na koncert Wintersun  do Vídně (áách).  Navíc vzhledem ke kráse naší vyučující pondělní švédštiny se musím pečlivě připravovat a psát domácí úkoly a v průběhu semestru ladit technologie jak jí ve švédštině pozvat na večeři..

Slajdy o tracování eventů. Koukal jsem, že ke všem věcem které jdou tracovat (ora-10000 až ora-10999 + nějaké další) se dotyčný dostal také přes brutal force na SQLERRM. Narozdíl od mého psa -  ne však náhodou ;) . S tím, že se mu zalíbily tyto eventy:

• 10046 (Millsap )Enable SQL statement timing
• 10053 CBO Enable optimizer trace
• 10079 Trace data sent/received via SQL*Net
• 10235 Check memory manager internal structures
• 10032 Dump sort statistics
• 10231 Skip corrupted blocks on full table scan
• 10015 Dump undo segment headers
• 10013 Monitor transaction recovery

Mě se jich líbí teda víc, například pro CBO jsou tam dva – s tim, že jeden je pro paralelní – 100054. A postrádám tam tracování deadlocku, což je užitečné (ačkoliv v případě ora-0060 oracle vybleje .trc soubor tak či tak). A hashjoinování, což je taky krásný trace report.

Dokument, který vysvětluje jak je to s Oracle a histogramama při joinování. Respektive jak je to s odhadem selectivty joinů. Nutno upozornit, že dotyčný dokument je docela starý a tudíš to na nověších verzích Oracle bude vypadat nejspíše úplně jinak. Co je ale super, věnuje se zkoseným datům. A na začátku je hned velice zajímavý vzorec na odhad cardinality, pokud nejsou histrogramy a množiny si matchnou na hranicích – “princip inkluze“:

join cardinality:=cardinality(A) * cardinality(B) * (1/max(ndv(a),ndv(b)))

A můj další tip je na přednášku/slajdy o latech, mutex apod.

A když už jsme u těch latch/mutexů tak tento dokument je trošku více specifičtější – také mutexy, ale tentokrát jejich chování na child/parent kurzorech. Hodně se věnuje zámkům na parent cursoru pokud je tam nutné hodit ještě nějaký child cursor pod parenta. Moc pěkné.

A pokud už snad máte dost všech těch vzorců a možností a view a mutexů a KGX, odhadů cardinality na HbH pro eq-join, tak něco hodně upovídaného na odlehčenou - edice.

Tak to by bylo všechno, a jinak pro kolegu, pravidlo palce: AUTO_SAMPLE_SIZE je cca o 2% méně přesné než estimate_percent = 100, ale za to 10x rychlejší. Note: neplatí pro extrémně zkosená data a platí pro 11g+.

Hébičkám a Winterusun zdar!

 Posted by at 17:37
Sep 102013
 

Tak mi zase od SkillBuilders prišla pozvánka na další webináře a mimo těch placených (1500$-3500$) je tam i jeden neplacený – Oracle 12c Security Transparent Sensitive Data Protection. Hodinový webinář a dvě základní témata jsou:

  • VPD – virtual private database, nějaký krátký článek na blogu tu mám zde. Mimochodem VPD je součástí OCP certifikace.
  • Data Redaction – o tom tu nemám zatím nic :(

Kde:  SkillBuilders, id=93

Kdy: 18.9.2012 od 19:00 do 20:00

 

 Posted by at 16:46
Jul 232013
 

Není to tak dlouho, co jsem tu měl tip na webinář o novinkách v 12c na stránce Skillbuilders.com. Probíralo se pochopitelně jen pár novinek dvanáctky – nejzajímavější byl asi hned v úvodu nový parametr THREAD_EXECUTION , který umožní spouštění background procesů jako thready místo toho, aby byly spuštěny jako proces na úrovni OS. Na Unix/Linux, na Windows to tak fungovalo již dříve a zde se žádná změna nekoná. Další zajímavou ukázkou byl přesun datových souborů z Oracle v ONLINE módu.

Kolega, který mi na seminář upozornil mi doporučil se na Skillbuilders.com registrovat, protože se tam čas objeví nějaký free webinář. A měl pravdu, dnes mi přišly dva linky na free semináře, tedy:

25.července od 19:00 do 20:00 - APEX Listener:  Options and Deployment

a

30.července od 19:00 do 20:00 Oracle Advanced SQL Seminar Series: Regular Expressions

U obou je nutné se registrovat/přihlásit. Pro mě bude určitě zajímavější APEX -  regulerní výrazy jsou vcelku používaná featura, takže je člověk tak nějak zná a podle agendy se nebude mluvit o MATCH_RECOGNIZE , což jsem objevil jako jedinou větší featuru týkajících se regulerních výrazů v nové verzi DB ;)

 Posted by at 21:49
Jul 012013
 

Před pár dny jsem doporučoval registrovat se na free seminář Oracle o Cloudu, který má proběhnout od 9ti ve středu 3. července v Praze na Chodově. Dnes link na ZÍTŘEJŠÍ (tzn. 2. července od 19:00 do 20:00)  free online seminář na téma novinek dvanáctky. Registrovat je možné se zde:

https://www2.gotomeeting.com/register/941661322

Link mi poslal jeden z mých známých a doporučil k němu i registrovat se na http://skillbuilders.com/.  Pro registrované jsou tam často online free semináře na téma APEX či PL/SQL, které vede i S. Feuerstein.

 Posted by at 08:37
Apr 062013
 

Dnes po delší odmlce alespoň tip na jednu knihu Secrets of the Oracle Database. I když velice rád mám oficiální dokumentaci, kterou má Oracle jako jednu z nejlepších - navíc nyní vylepšovanou o videa s tutoriálama a nově i s příklady. Jediné, co trošku kazí dojem je, že když vyťukáte adresu, kde by člověk čekal dokumentaci k Oracle 12c, tak je tam nehezká hláška, že beta dokumentace není pro každého..

Ale zpět ke knize Secrets of the Oracle Database - kniha je z vydavatelství Apress, což je vydavatelství, které o Oracle (a nejen o něm) vydává odborné knihy, což je takový unikát o proti tisíci knih popisující stále dokola funkci SUM() a UNION ALL.. Apress jde jinou cestou a vydává knihy, které často napsali velikánové typu Lewis, či Kyte a typicky se celá kniha věnuje jen jednomu tématu a hodně do hloubky (CBO, Indexy apod. jsou samostatné knihy).

Secrets of the Oracle Database od Norberta Debese se věnuje tomu nejzajímavějšímu – nedokumentované, skryté a tajné funkcionality Oracle. Zkryté parametry, fixed X$ pohledy, utility typu ORADEBUG atd.

Secrets of the Oracle Database

Secrets of the Oracle Database

http://www.apress.com/9781430219521

ISBN13: 978-1-4302-1952-1
Stran: 450

 Posted by at 12:41
Dec 152011
 

Dnes jsem narazil na krásnou přednášku o supplemntal loggingu, jejímž autorem je Julian Dyke – viz www.juliandyke.com Supplemental logging umožňuje přidat dodatečné informace do redo logu databáze. U nás ve firmě to například využíváme pro Oracle Streams. Supplemental logging je nezbytný pro “apply” na remote databázi.

Přednáška o supplemental loggingu

 Posted by at 00:39