Warning: Declaration of Suffusion_MM_Walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /DISK2/WWW/plsql.cz/www/wp-content/themes/suffusion/library/suffusion-walkers.php on line 0
Aug 242016
 

Godiva trpaslíci,

 jak jste si zajisté všimli, tak intervaly mezi články na blogu se značně prodlužují, takže to pojďme raději zavřít. Tenhle blog mám rád, ne tak jako jsem měl rád své předchozí (na úplně jiná témata), ale psaní jsem si docela užíval. Mimo těch cca 20% nedopsaných článků, kdy jsem prostě zjistil, že to takhle nepůjde nebo mi to přestalo bavit zkoumat či jsem dostal nápad na něco jiného. Říkám to nerad, ale je třebas se s blogem rozloučit a důvodů je několik . Hlavní dva jsou jasné – loučení se s českým jazykem a Oraclem . Bylo by opravdu hloupé za takovýchto okolností udržovat tenhle blog ;)

 Stále pracuji jako Oracle vývojář a dost možná sem nakonec stejně článek přibude, protože příští roky budu stále Oracle developer (či DBA) a při práci mi určitě něco zaujme či nasere – alá dneska ORA-600.  Jedna z věcí, kterou jsem chtěl prozkoumat v Oracle a nedokončil jsou Zone Mapy, děsně cool funkcionalita – jenže vyžaduje Oracle Exadata – což se dá přes virtuální mašinu nafejktovat, ale effort je více než bych si přál. Nicméně v práci to vypadá, že bychom tuto mašinku mohli dostat (“půlku”), takže možná jsem nakonec ještě nějaký článek přibude :)

Ale ofiko je to konec.

Doména: PLSQL.CZ – nejebe mi jako průměrné samičce, ale rozmyslet si můžu věci i já  Doménu si proto nechávám a obsah tu bude nadále a to se všema gramatickýma chybama a oraclovskýma nepřestnostma.

Je třeba urychleně zdrhnout od PL/SQL  (a nejspíše i IT) a kam přesně úplně nevím.

Rybaření? VR? HTML5/CSS3? Prodávání dřevených trpaslíků? Andorid? Vyrábění  trnkovice? Pořádání závodů v diskogolfu?

AZOR

 Posted by at 20:41
Dec 242015
 

Godiva trpaslici,  krátký post do nového roku. Všem kdo sem občas zabloudí přeji krásný další rok strávený v SQLplusu nebo někde jinde poblíž databáze. Vím, že jsem toho tady moc za ten rok nenapsal a příští rok to asi nebude lepší. Mým cílem je šlapat příští rok po certifikacích Oracle takže určitě mohu slíbit nějaký článek z nějakých témat kolem toho, až se budu připravovat. Mimo dvou na které již mam voucher a asi se na ně nebudu nějak výrazně připravovat mam vyhlídnuté následující:

  • Oracle Database Performance and Tuning 2015 Certified Implementation Specialist
  • Oracle Database as a Service (DBaaS) Cloud Certified Expert
  • Oracle Application Express Developer Certified Expert
  • + (něco neoracle – Java I nebo Anroid 401)

Je to seřazeno podle toho jak to aktuálně vidím, ale třebas to proházím. Technicky vzato je pro mě jednoznačně ta první nejzajímavější co se týče témat a obsahu – mimo takových těch známých ASH, AWR, SQL Tuning, Advisorové apod. jsou tam takové Real Application Testing, Performance Hub, SQL Performance Analyzer a Database Replay.. a i tak to vypadá více ukecaně než technicky. Druhá cloudová je jasná – všichni teď blbnou s těma mrakama, tak at mam taky nějakou mrakovou certifikaci, ale upřímně mi příprava určitě poleze krkem, kecy kecy kecy.. zkouška je aktuálně ve fázi BETA, což je příjemné – ještě se k tomu dokopávat nemusím ;) A poslední APEX – tam nevím, rád bych, minimální effort ovšem minule jsem to nechal být páč zkouška byla v BETA a lámala se verze APEXu, takže jsem usilování o certifikaci pozastavil. “plusko” je pak nějaké spíše zbožné přání o rozšíření mých znalostí mimo Oracle, heh.

Mimochodem certifikace je jedno z moha mých novoročních předsevzetí, obecně s tim mám problém – ne vždy je splním, ale typicky o to alespoň hodně usiluji.

Takže mimo článku na témta certifikací ještě budu chtít dokončit nějaké rozepsané vícepostovéposty a v neposlední řadě nějaké novinky z 12.1.  Speciálně ZoneMapy na které bych se strašně rád podíval, ale prostě není kurva čas!

Z Oracle nás v následujícím roce 2016 čeká nejspíše vydání Oracle 12.2.

Inu, všechno nejlepší do nového roku všem milovníkům databáze Oracle. Uživatelé MSSQL, MySQL a ostatní ať si trhnou nohou ;)

P.S.  V rámci přesunu do Švédska/Norska jsem si zabavil doménu http://plsql.se , protože pevně věřím že v roce 2016 přijde muj první post na blog ve jazyku švédském ;)

 Posted by at 21:57
Dec 212013
 

Myslím, že je na čase na tomto blogu uzavřít tento rok. Nepředpokládám, že bych si našel čas napsat nějaký další post do konce roku. Každopádně letošní rok byl velice bohatý – dostali jsme novou verzi databáze Oracle 12c se spoustu novými vlastnostmi a následující rok(y) je na nás si je pořádně prozkoušet, procvičit a používat. Možná bych si tipnul, že taková definice funkce v selectu bude patřit k těm nejoblíbenějším novinkám ;). Mimo Oracle 12c udělal Oracle ještě velký pokrok v APEXu a hodně velký pokrok udělal i v SQL Developeru. Novinka za novinkou. Na stranu druhou v roce 2014 těch novinek nebude moc. Takže bude na nás zpracovávat to, co vydal Oracle letos. Nově je v dokumentaci databáze nové pdfko s názvem  SQL Tunning guide. Oracle přesunul nějaké kapitoly z jiných pdfek a vytvořil kompletně nový manuál věnující se SQL Tunningu, dokumentace a funkcionalita  TimesTen nám také narostla.

Ze světa muziky to letos bylo plodné především na koncerty (Powerwolf, Heaven Shall Burn, 2x Bleed From Within , Dying Fetus..). Ohledně alb jsme dostali Uprising od Bleed From Within a Preachers of the Night od Powerwolf, to je myslím vše. Suicide Silence mají nového zpěváka a jsou zpět, což je mazec! Ovšem se skupinou CrimFall se rozloučila Helena :/.
V roce 2014 čekám album Wintersun Time II a pevně věřím, že se po 6ti letech dočkám písně The Way Of The Fire, dále snad něco vydá deathcorová legenda Beneath The Sky a posunuté EP/album Skyfire se snad také vejde do roku 2014, malá ochutnávka: zde . S koncerty 2014 ještě nevím, zatím mi zaujalo na konci února Born Of Orsis.

Jinak ohledně mých cílů na 2013 – ještě pořád bojuju, ale už je to jen takové pleskání polomrtvé ryby na souši, už nyní mohu říct, že jsem ze svých vytyčených cílů nesplnil hodně. A že jsem měl čas a fakt jsem makal :/. Mohl bych to svádět na hodně vysoké cíle, špatně odhadnutá novoroční předsevzetí či zranění a postoupnou změnou priorit. Ale nemá cenu si něco nalhávat - a prostě si stoupnout před zracadlo a říct si FAIL.

 Posted by at 18:23
Jul 182013
 

Letos jsem se těšil na spoustu nové muziky, těch kapel u kterých to vypadalo na nové CD bylo docela dost – Skyfire, Lunatica, Northland, Crimfall, Beneath The Sky a především Wintersun s albem Time II. A nějak slavně to zatím nevypadá u žádné z nich, Wintersun už dokonce potvrdil odsun Time II. na rok 2014. Takže na song The Way Of The Fire si počkám další rok. Pro nás nedočkavé máme od autora toho songu alespoň 12 sekund podobné melodie v písni Iron na stejnojmeném albu skupiny Ensiferum z roku 2004, kde Jari působil předtím ;)

Nové album však letos vypadává Powerwolf – Preachers of the Night. A to přesně dnes 19.července 2013. A navíc tu 28.října mají koncert v Nové Chemlnici – je to tam šíleně malé, takže při troše štěstí tam uhoříme ;) A nezapomeňte se na koncert namalovat! K albu bylo uveřejněno video k písni Amen and Attack:

A když už jsme u té muziky – Never Say Die Tour 2013 bude 15.řijna v Praze. Kamarád se tam těší na Emmure, já se těším na MissMayI.

Tak to bylo ze světa muziky, příště zase Oracle ;)

 Posted by at 21:41
Jun 242013
 

Dnes jen nějaký sumariznační post ke kterému mi donutil nedávný příspěvek na facebooku od Tima Halla (www.orace-base.com) s linkem o Oracle Database 12c. Nová informace je, že “pluggable database” nebude součástí licence, ale bude se dokupovat zvlášť, podobně jako je to nyní s Oracle Tuning Pack. A taková menší poznámka pod čarou, kde bylo naznačeno, že Oracle začně příští týden oznamovat nějaké novinky (?). Ohledně data release nevím vůbec nic – po několika “zaručených zprávách” a posunech přímo od Oracle se dá těžko něčemu věřit.  Dobré bylo sledovat dostupnost knih o Oracle 12c, které jsou k dizpozici na Apressu či Amazon.com a data jejich vydání (alespoň mě možná více zajímá aktuálně dokumentace než samotný produkt), bohužel tohle datum se stále posunuje, aktuálně to vypadá podle Oracle i data vydání knih na srpen/září(?).

SQL Developer 4.0 – čekají nás velké novinky (podpora editování timestamp, intervalů, dat, možnost expandovat * na list sloupců, podpora Oracle 12c a cloudu atd., lepší podpora APEXu..)  Ačkoliv toto vývojové prostředí nemám moc rád, pravda je taková, že Oracle na něm poslední 2-3 roky dělá neskutečně moc práce a docela se těším, že za dalších pár let se to možná i stane mým oblíbeným prostředím.

Oracle finační výsledky: Jedním slovem zklamání, alespoň tak to trh cítil a akcie ORCL poklesly cca o 10%. Aktuálně to podle odhadu vypadá na FPE <10. Na což bychom asi v jiných dobách hodně slyšeli, že?  Můj osobní názor je, že to vcelku férová cena, nicméně cena za kterou se kupují akcie je “undervalued+nějakej buffer”. Ale zařazuji ORCL opět do akcií na sledování - jestli budou časem jateční či nikoliv ;) Je dobré mít na burze nějaké sebeovládání a jasná pravidla a ač tu akcii moc chci, tak pořád sebekázeň musí být a za tuhle cenu prostě nekupuji. Konkrétně v číslech: P/E 13.3, P/B 3.3, Q4-EPS 0,87$, Beta 1.1, FP/E <10. Ostatní asi nemá v dané fázi cenu sledovat, schválený je buyback v hodnotě 12 miliard $.

ORCL graf

ORCL graf

A na závěr taková zajímavost z NASDAQu jde Oracle do NYSE.

A muzika: Powerwolf bude vyadávat nové CD 19.července. A jako bonus tu bude mít koncert 29.10.2013 v Praze. Malá ochutnávka zde:

Další dobrá zpráva pro nás programátory – na trh přijde nová chuť energetického nápoje BigShock – konkrétně brusinka+granátové jablíčko, naše nové mlíčko tu bude 1.července ;)

Jo a hodil jsem si sem ikonku s certifikací – OCP PL/SQL. Jeden z mých novoročních cílů, ještě mi čeká takový ten DBA track.

 Posted by at 02:15
Mar 072013
 

Oracle má 26.3. na webcastu představit nějakou pecku. A vzhledem k tomu, jak tento live webcast propaguje, a že ho uvádí přímo Larry Ellison to nebude nic malého. Oracle 12c čeká “jen” na release, ale oficiálně bylo představeno, takže bohužel nečekám, že by to mělo pro nás znamenat novou verzi db na kterou se tešíme, spíše bych to podle složení a popisu viděl na nový hardware, ale nechme se překvapit ;)

Ovšem 26 březen toho roku by měl patřit koncertu Bleed From Within, což je také můj dnešní off-topic tip. Tedy Praha, Nová Chmelnice – Testament, Shadows Fall, Bleed From Within – 26.3.2013.

Malá ochutnávka v podobně videoklipu od této deathcorové kapely z Ohio:

 Posted by at 05:49