Asi si řikáte jak by mohly souviset akcie s Oraclem a proč by se měl PL/SQL vývojář zabývat tímto tématem. Pravdou je, že kromě programování v Javě, PL/SQL jsem také vášnivý cyklista, hráč onlinovky Orbz ale také investor a občasný spekulant na burze (ať již na české burze, tak na americké). Pokud nejste přímo povoláním makléř nebo přímo spekulant ale pracujete v jiném, často v naprosto jiném, oboru máme k dispozici balíky výhod a nevýhod o proti ostatním, které plynou z vašeho povolání. My programátoři máme například problém pochopit některé psychologické aspekty finačních trhů, obecně chování okolních investorů. Náš obor je spíše založen na dogmatech (2+2 je vždy dva, drop konfiguračních tabulek vyvolá vždy paniku, commit funguje vždy) než na odhadech a neexaktních předpokladech.
Tuto nevýhodu nelze obcházet a nelze ji ani potlačovat, tahle nevýhoda musí být bezezbytku a nekompromisně odstraněna jinak bude mít na burze programátor spoustu problémů a flustrujících situací. Způsobů jak odstranit naší přirozenou “dogmatičmost” a “vědečno” je spousta – především je to přemýšlní o svém přemýšlení, prokousávání se filozofickými a psychologickými knihami či sledováním lidí na přechodu pro chodce.
V čem má ale programátor výhodu je lepší schopnost analýzy (která je bez první části naprosto bezcená a možná i ubližující), racionálního myšlení ale především je to právě schopnost umět si naprogramovat a z toho plynoucí výhoda o proti větší části trhu – pokud je to v číslech, pokud máte ta data, pokud se dá udělat matematický model – je to vaše. Je třeba si uvědomit, že je to výhoda, nikoliv převaha – s uměním programování nejste na trhu sami. A dokonce si troufnu tvrdit, že při programování v PL/SQL či Javě jste mezi spekulativními programátory spíše níže, protože jsou tu speciální jazyky na burzu, akcie a především forex (MQL4). To ovšem neznamená, že nemůžete vytěžit stejně nebo dokonce ještě více než špatný či průměrný programátor v těchto jazycích.
Mou myšlenkou je tedy seriál ve kterém postupně navrhnu schémata, tabulky, databázový model takového warehousu do kterého budeme stahovat snímky ze světových burz – ceny, data, kurzy, indexy, komodity atd. Prostě data a data. Tento seriál mimojiné poslouží i jako takový delší seriál o reálném použití PL/SQL.
Úkolem pak PL/SQL API, které k tomu vytvoříme bude pak dát nám větší šance na burze rychlým (SQL selecty, PL/SQL procedury) pohledem do minulosti, typu :
- Akcie spadla za poslední 3 dny o 20%, jak to to z minulosti trh korigoval?
- Akcie rostla 5 dní za sebou, jak moc je pravděpodobný další růst
- Jsou japonské DOJI úspěšné a je to statisticky významné
- Jak si stojí akcie v tomto sektoru v únoru
- Ve kterém dni v týdnu mam lepší šanci na nákup akcíí
- … a tisíce a tisíce jiných dotazů a odpověď.
Věřím, že si u toho všichni užimeme spoustu legrace a při troše štěstí třeba i něco vyděláme na burze nebo se naopak naučíme přemýšlet o technických indikátorech typu RSI úplně jiným způsobem atd.
Na netu jsem viděl jednu moc krásnou větu, která řikala, že když objevíte i tu nejmenší prkotinu i ten nejmenší pohyb, který se na burze pohybuje, když odhalíte i malou predikovatelnou souvislost na burze (tzn. doslova teorie chaosu a náhodná procházka), pak budete nesmírně bohatí, inu uvidíme
Příště bych navrhnul nějaké tabulky a struktuy do kterých to budem ukládat.